لذت یادگیری و تجربه‌ای فراموش نشدنی

داوطلب شدن به عنوان شمارنده پرندگان شکاری مهاجر

 

** لطفاً قبل از ثبت نام، تمام متن را با دقت بخوانید **

 

زمان برگزاری پروژه در سال 1402: 16 مرداد تا 27 آبان (حضور داوطلبین خانم از 10 شهریور ممکن است).

 

 

چه در انتظار شماست؟

ما هنوز در فاز آزمایشی شمارش شکاری‌های گلوگاه هستیم و هنوز پدیده‌های جذابی از مهاجرت شکاری‌ها در گلوگاه باقی است تا کشف شوند. حضور شما در گلوگاه باعث می‌شود تا در این تجربه دست اول، سهیم شوید.

مهاجرت هزاران عقاب بزرگ از جمله عقاب صحرایی، عقاب شاهی و عقاب خالدار بزرگ همراه با شکاری‌های متوسط جثه‌ای مثل سارگپه جنگلی اروپایی، سارگپه معمولی و کورکور سیاه در کنار عبور شاهین‌هایی مانند لیل، دلیجه معمولی و کوچک و البته قوش‌ها، به‌ویژه پیغو بزرگ از جمله جذابیت‌هایی است که در دو سال گذشته تجربه کرده‌ایم. اما مهاجرت پرندگان در گلوگاه فقط مختص شکاری‌ها نیست. شما گاهی دسته‌های درنای معمولی را با صدای جذابشان می‌بینید و شاهد عبور زنبورخوارهای ایرانی و اروپایی خواهید بود. در این گلوگاه مهاجرتی هر روز چیزی برای شگفت‌زده کردن شما وجود دارد.

در کنار مهاجرت، ما در گلوگاه پرندگان شکاری زادآوری مثل عقاب خالدار کوچک و طرلان را هم داریم که در روزهای آرامی که از مهاجرت چندان خبری نیست ما را سرگرم می‌کنند.

 

جدای از همه اینها، بودن در جمع دوستداران پرندگان با تجارب و علایق متفاوت تجربه‌ای به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

 

محل اقامت:

اقامت ما در شمارش سال 1402 در مجتمع اقامتی اطلس‌لند (آبادگران) خواهد بود. دو واحد مستقل ویلایی، یکی برای خانم‌ها و یکی برای آقایان. هر واحد دارای 2 اتاق و هر اتاق دارای تخت است (اولویت استفاده از تخت برای افرادی است که اقامت طولانی‌تری دارند.) یک اتاق با تخت دونفره و یک اتاق دارای دو تخت جدا (اولویت استفاده از تخت با تیم اجرایی و داوطلبینی است که زمان بیشتری در پروژه حضور دارند). حمام، توالت فرنگی و ایرانی، آشپزخانه دارای وسایل مورد نیاز، اسپیلت، یخچال کوچک، آبگرمکن، گاز و ... از جمله امکانات موجود در هر واحد هستن (فقط لباسشویی موجود نیست). اینترنت تلفن همراه بطور کلی در این منطقه ضعیف است اما تا حدی می‌توانید روی اینترنت ایرانسل حساب کنید.

یکی از مهمترین جاذبه‌های این مجموعه، همسایگی با تعداد زیادی جغد انبار است :).

فاصله اقامتگاه تا ایستگاه شمارش حدود 10 کیلومتر بوده و وسیله مورد نیاز جهت طی این مسیر سواری کرایه‌ای است که هزینه آن در پرداختی شما بعنوان داوطلب در نظر گرفته شده است.

 

تجهیزات مورد نیاز:

دوربین دوچشمی و ترجیحاً اسکوپ پرنده‌نگری، یک کوله کوچک برای شمارش هر روزه، زیرانداز (در صورت امکان صندلی)، ظروف شخصی و لیوان، حوله و لوازم مورد نیاز برای نظافت شخصی، ملحفه، صندل یا دمپایی، پتو مسافرتی، کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار، شال، عینک آفتابی، لباس گرم، لباس آستین‌دار خنک، پانچو یا بارانی، کفش مناسب کوهپیمایی سبک و حداقل یک و نیم لیتر آب آشامیدنی.

با توجه به اینکه تامین وعده‌های غذایی به عهده شماست، لطفاً برنامه‌ریزی لازم برای تهیه و آوردن صبحانه، ناهار و میان وعده به محل شمارش رو داشته باشید (همچنین می‌تونید با استفاده از اجاق مسافرتی، غذای خودتون رو در محل شمارش تهیه کنید.)

 

شرایط ایستگاه شمارش در سال 1402:

ایستگاه شمارش پرندگان شکاری گلوگاه، در دو سال ابتدایی پروژه یعنی 1399 و 1400 دارای هیچگونه سازه‌ای برای تامین سایه و پناه باران نبود. یعنی اعضای تیم اجرایی و داوطلبین همه زیر آفتاب و باران مستقیم شمارش رو انجام میدادن. در سال 1401 با کمک مالک زمین، جناب آقای نوروزی، سازه‌ای ابتدایی با داربست و موکت و ... تهیه شد که با وجود ظاهر بسیار ساده، برای ما نعمت و دارایی بزرگی بود و تاثیر قابل توجهی بر کیفیت شمارش داشت. در سال جاری، مالک زمین محل شمارش، اقدام به ساخت مجموعه اقامتی و رستوران نموده که هنوز تکمیل نشده است. با اینکه یکی از واحدهای اقامتی موجود در بالای تپه با فضایی خنک و آرام در اختیار تیم شمارش هست اما برای اشراف به مسیر مهاجرت و شمارش بهتر، در حال حاضر در یکی از طبقات رستوران امور شمارش رو انجام میدیم. فضای مورد نظر در حال ساخت بوده و مصالح ساختمانی زیادی در اطراف وجود دارد و کارگرها هم کمی تا قسمتی مشغول کارند :). پله‌های منتهی به طبقه هم چند شکاف ایجاد شده در سطح سیمانی است. اما از معایب که بگذریم، مزایای وجود این سازه‌ها یکی سایه وسیع و خنک هست و یکی امکان استفاده از سرویس بهداشتی. این اطلاعات رو دادیم تا مغایرت‌های احتمالی بین توقع شما از ایستگاه شمارش و واقعیت موجود رو تا حد امکان از بین ببریم. با تمام این شرایط، ما برای چهارمین سال، در حال اجرای شمارش هستیم تا در سال آینده در یک ایستگاه بسیار عالی و تا حد زیادی مدرن و همجوار با اقامتگاه، رستوران، کافی شاپ و احتمالاً دارای راه آسفالت پروژه رو اجرا کنیم. با اتمام ساخت این مجموعه، شاهد ایجاد یکی از مجهزترین ایستگاه‌های شمارش در دنیا خواهیم بود که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت شمارش و کیفیت حضور داوطلبین خواهد داشت.

 

 

محل موقت شمارش در سال 1402

 

سقف رستوران که به پروژه اختصاص داده شده و نمای شهر گلوگاه

 

واحد اقامتی روی تپه که در اختیار تیم پروژه است

 

 

هزینه حضور داوطلبین در سال 1402:

هزینه پرداختی شما شامل اقامت و رفت و آمد از اقامتگاه تا محل شمارش خواهد بود. هزینه حضور بیش از 14 شب معادل 100 هزار تومان، 8 تا 14 شب معادل 120 هزار تومان، 5 تا 7 شب معادل 160 هزار تومان و کمتر از 5 شب 190 هزار تومان می‌باشد. کلیه دانشجویان 10% و دانشجویان رشته‌های مرتبط با محیط زیست 20% تخفیف خواهند داشت.