پایش جمعیت پرندگان شکاری مهاجر در گلوگاه‌های مهاجرتی می‌تواند به درک بهتر پرنده‌شناسان و حفاظت‌گرایان از روندهای جمعیت آنها کمک کند و داده لازم را برای تدوین سیاست‌ها و اقدامات حفاظتی مورد نیاز تأمین کند.
در سه سال گذشته، گروهی از پرنده‌شناسان و پرنده‌نگرهای داوطلب ایرانی اقدام به شمارش آزمایشی پرندگان شکاری مهاجر در گلوگاه مازندران کرده‌ایم؛ منطقه‌ای که از گذشته به عنوان نقطه بالقوه مناسب برای عبور پرندگان مهاجر شناخته شده است.
نتایج به دست آمده از سه شمارش آزمایشی انجام شده در سه سال گذشته حاکی از عبور هزاران فرد از گونه در خطر انقراض عقاب صحرایی و همچنین گونه‌های با اولویت حفاظتی عقاب شاهی و عقاب خالدار بزرگ از این منطقه در زمان مهاجرت پاییزه است که نشان‌دهنده این است منطقه جنوب شرق دریای خزر یک گلوگاه مهاجرتی برای عقاب‌های بزرگ و سایر پرندگان بال‌ باز‌ اوج‌‌گیرنده مهاجر است.

هدف ما ایجاد یک شمارش سالانه درازمدت پایدار به‌ صورت کاملا غیرتجاری و  داوطلبانه با استفاده از تجارب نمونه‌های موفق پروژه‌های شمارش داوطلبانه بین‌المللی است.
امسال این پروژه شمارش آزمایشی چهارم و نهایی در بازه زمانی بزرگ‌تری از 16 مرداد الی 27 آبان به مدت 103 روز انجام می‌شود تا عمده فصل مهاجرت پاییزه پرندگان شکاری را در بر بگیرد که بتوان داده لازم برای پی‌ریزی و طراحی شمارش استاندارد پرندگان شکاری در سال‌های آتی را بدست آورد.

برای ایجاد این شمارش استاندارد و تداوم سالانه آن و همچنین انجام پروژه‌های حفاظتی و آموزشی در منطقه، به عنوان گروهی غیرتجاری و داوطلب نیازمند دریافت کمک‌های مردمی هستیم. کمک شما به عنوان حضور داوطلبانه در پروژه یا بصورت مالی، به ما در رسیدن به اهدافمان کمک بزرگی می‌کند.

 

لینک کمک از طریق درگاه حامی‌باش: https://hamibash.com/galugahraptorcount

 

همچنین کمک مستقیم:

شماره کارت: 

0168 8771 3376 6104

به نام فاطمه امیری کیا